3073_belge-haber.jpg

e-Belge Programı

Bir e-belge görüntüleme ve listeleme programına ihtiyacımız vardı. Daha önce geliştirilmiş görüntüleyici programlarda Java versiyon sorunları yaşayınca C# programlama diliyle bir tane de biz yapalım dedik. Daha geliştirilmesi gerekir ama bu aşamada bile bizim işimizi fazlasıyla görüyor.

Belge isimli bu mini program elektronik ortamda hazırlanmış e-defterler ve e-belgeleri hızlıca görüntüleme ve listeleme amacıyla hazırlanmıştır.

E-Defter kavramına “*.xml” formatında bulunan e-yevmiye, e-kebir, defter beratları, GİB beratları dahildir. Program bunları görüntüleyebilmekte ve yazdırabilmektedir. Söz konusu dokümanın "Yazdır" düğmesiyle "*.pdf" olarak kaydedilmesi mümkündür.

E-Belge kavramına “*.xml” formatında bulunan fatura ve irsaliye dahildir. Program bunları listeleyebilmekte, görüntüleyebilmekte ve yazdırabilmektedir. Söz konusu dokümanın "Yazdır" düğmesiyle "*.pdf" olarak kaydedilmesi mümkündür. Bu belgeler "Alış" ve "Satış" olarak listelenebilmekte, listeleme sırasında çeşitli seçenekler seçilebilmektedir. Bu listeler Excel’e ihraç edilebilmektedir.

Bu program bünyesinde 40 civarında mini program barındıran Atc Tools programının bir parçası olmuştur. Atc Tools programını tetkik veya indirme için ise bu bağlantıya tıklayınız.

gurol_demir.jpeg

Gürol DEMİR

Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi ruhsatlarına haizdir. İleri düzeyde C# yanında "Full Stack Developer" için gerekli diğer teknolojileri bilmektedir. Lisans eğitimini, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi alanında (1981 yılı) tamamlamıştır. İş hayatına vergi inceleme, teftiş ve denetim elemanı olarak (1983 yılı) başlamış 40 yıl civarında kamu denetim elemanlığı (yanı sıra çeşitli kamu idari görevleri) yaptıktan sonra 2023 yılında Vergi Başmüfettişi unvanıyla emekli olmuştur.