3055_3055_haber-2.jpg

Enflasyon Düzeltmesinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Konu:
“525 Kayda Alınan Emtia Karşılığı Hesabı'nda" yer alan tutarların 31.12.2023 tarihinden önce ortaklara dağıtılması enflasyon düzeltme uygulamasında mükellefin aleyhine sonuç doğurur.”

“Enflasyon düzeltme uygulamasında gider etkisi yaratan kayda alınan emtia karşılığı hesabının işletmeden çekilmesi düzeltme karını artıracaktır.” Gerekçesiyle ileri sürülen bu önerme hatalıdır.

Bizim görüşümüz:
Uzun sürede sonra ilk defa yapılacak enflasyon düzeltmesine, parasal olmayan kıymetler açısından, mümkün olduğunca güçlü aktiflerle ve zayıf pasiflerle girmek daha avantajlıdır.

Bu sayede aktifte bulunan parasal olmayan kıymetlerin enflasyon düzeltme farkları, pasifte bulunan parasal olmayan kıymetlerin enflasyon düzeltme farklarından daha büyük olacak aradaki fark ise vergiye tabi olmayarak "Geçmiş Yıllara Kârları" hesabına dönüşecektir. Vergisiz olarak "Geçmiş Yıllara Kârları" hesabına dönüşen bu farklar işletme açısından bedava sermaye gibi etki oluşturacaktır.

Daha sonra yapılacak sürekli enflasyon düzeltmesinde ise parasal olmayan kıymetler açısından, mümkün olduğunca zayıf aktiflerle ve güçlü pasiflerle süreci yaşamak daha avantajlı olacaktır.

Bu nedenle; 31.12.2023 tarihine zayıf pasiflerle girmek, 01.01.2024 tarihinden itibaren (mümkünse Ocak 2024 ayı içinde) ise sermayeyi güçlendirmek tavsiye edilmektedir.

Enflasyon Düzeltme Sihirbazı
31.12.2023 ve 31.03.2024 bilançolarında enflasyon düzeltmesi simülasyonları olanağı sunan “Enflasyon Düzeltme Sihirbazı" (EnfJust 7.0) ile bu tür simülasyonları kolayca yapabilirsiniz.

Programı tetkik ve indirme için: https://atcuniverse.net/prog-details/EnfJust

gurol_demir.jpeg

Gürol DEMİR

Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi ruhsatlarına haizdir. İleri düzeyde C# yanında "Full Stack Developer" için gerekli diğer teknolojileri bilmektedir. Lisans eğitimini, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi alanında (1981 yılı) tamamlamıştır. İş hayatına vergi inceleme, teftiş ve denetim elemanı olarak (1983 yılı) başlamış 40 yıl civarında kamu denetim elemanlığı (yanı sıra çeşitli kamu idari görevleri) yaptıktan sonra 2023 yılında Vergi Başmüfettişi unvanıyla emekli olmuştur.

Yorum Bırak

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız! Oturum aç