Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi
Motorlu Taşıtlar Vergisi

Son Sürümde Yapılan

2024 Yılında uygulanacak MTV tarifesi eklendi.

Yönetici Notu

Bu program ile 2005 yılından günümüze kadar tüm yıllar ve tüm taşıtlar için motorlu taşıtlar vergisini hesaplayabilirsiniz.

2024 Tarifesi

Resmî Gazetenin 30.12.2023 Tarih ve 32415 (2.Mükerrer) sayısında yayımlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No:56) ile 2024 yılında uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları (MTV) tarifeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden değerleme oranında indirim yetkisini kullanmadı. Buna göre 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 kadar MTV'ye zam geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nde yer alan 2024 yılında ödenecek Motorlu Araç Vergisi (MTV) tarifesi güncellenen MTV programımızda yer almaktadır.

Bir hatırlatma
(I) Sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinde, ilk kayıt ve tescil edildiği tarih itibarıyla taşıt değerine isabet eden satır, sonraki yıllarda da bu taşıtın vergi tutarlarının belirlenmesinde esas alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamak amacıyla kullanıma sunulan programın bazı özellikleri aşağıdaki gibidir:
Yeni ve eski vergileme sistemini desteklemektedir. Buna göre 2005 yılından günümüze kadar tüm motorlu taşıtlar vergilerini hesaplayabilirsiniz.
Kara, deniz ve hava taşıtlarının tümünün Motorlu Taşıtlar Vergisini hesaplamaktadır.
Yaşı hesaplamak kullanıcı için sorun olmamaktadır. Program kullanıcısı ruhsatta yazılı modeli girdiğinde, taşıt yaşı otomatik hesaplanmaktadır.
Taksit tarihlerini göstermektedir.
Kasko değerleriyle kıyaslama yapabilmektedir.
Taşıt tanımlarını göstermektedir.

Bu program Atc Tools programının ayrılmaz bir parçasıdır. Atc Tools programını tetkik veya indirme için burayı tıklayınız.